Dyrektor z autorytetem

dyrektor z autorytetem

Siła autorytetu zależy od tego w jaki sposób postrzegają nas ludzie. Czy w ogóle uznają nas za autorytet? Czy za nami pójdą w pełnym zaufaniu i z zaangażowaniem, czy może będziemy musieli ich „pchać” przed sobą? Jak więc zbudować swój autorytet u podwładnych? Odpowiedź nie może być jednoznaczna i prosta. Istnieją natomiast pewne najważniejsze czynniki i źródła, które prowadzą do jego budowania.

 • Kompetencje na które składa się wiedza, doświadczenie i umiejętności.
 • Budowanie relacji pod którymi kryje się otwarta i szczera komunikacja, okazywanie szacunku i dotrzymywanie obietnic, konsekwencja w egzekwowaniu i rozliczaniu powierzonych zadań.
 • Autentyczność, odpowiedzialność i spójność działania – nie tylko w życiu zawodowym, ale także prywatnym.
 • Przestrzeganie zasad moralnych i wrodzona charyzma.

Wraz z otrzymanym stanowiskiem menedżerskim Dyrektor Oddziału otrzymuje tak zwany autorytet formalny. Na siłę tego autorytetu i przekształcenie go w autorytet nieformalny może wpłynąć jednocześnie sam, a zależy to od tego jakim jest szefem. Czy sprawiedliwie dzieli obowiązki i w jednakowy sposób traktuje podwładnych? Czy podejmuje szybkie i trafne decyzje w trudnych sytuacjach? Czy potrafi zażegnać spory i zjednoczyć skłócony zespół? Itd.

Należy pamiętać jednocześnie o tym, że budowanie autorytetu to jedna strona medalu, a druga to jego utrzymanie. Bo o ile dosyć długo się go buduje, to o tyle szybko można go stracić.


2 komentarzy
 1. Avatar dla Michalina Set
  Michalina Set 9 lutego 2017 o 20:38

  Ja muszę się pochwalić, że takiego dyrektora właśnie mamy. Ludzie bardzo są za nim, tak, że nawet w przysłowiowy ogień by za nim poszli

  Odpowiedz

 2. Avatar dla Olek Suchecki
  Olek Suchecki 1 marca 2017 o 20:51

  Na autorytet trzeba sobie zapracować i wcale nie jest tak prosto go zdobyć

  Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *