Przygotowanie do rekrutacji – list motywacyjny

Przygotowanie do rekrutacji - list motywacyjny

List motywacyjny obok Curriculum Vitae jest kolejnym bardzo ważnym dokumentem aplikacyjnym, od którego treści i formy zależy, czy kandydat zostanie zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Napisanie listu motywacyjnego, tak samo jak życiorysu możemy zlecić specjaliście, albo przygotować go osobiście. O czym warto pamiętać przy tworzeniu listu motywacyjnego? Jakie elementy powinien zawierać? Jak go napisać, żeby zainteresować specjalistę ds. rekrutacji i jakich błędów unikać? Na te i podobne pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym poście.

Głównym zadaniem listu motywacyjnego jest przekonanie rekrutera do tego, że dany kandydat będzie najlepszy na określone stanowisko pracy. List powinien być napisany w uprzejmym tonie, zwięźle i na temat. Najlepiej jeśli jest skierowany do konkretnej osoby zajmującej się rekrutacją. Jeśli nie znamy nazwiska rekrutera, warto jest zasięgnąć takiej informacji w Internecie, albo dzwoniąc do sekretariatu firmy do której aplikujemy. We wstępie należy podać informację na jakie stanowisko aplikujemy i gdzie dowiedzieliśmy się o tej ofercie pracy. Rozwinięcie jest głównym elementem listu motywacyjnego, to w nim należy napisać dlaczego nasza kandydatura będzie najlepsza. Warto używać niestandardowych wypowiedzi i sformułowań, które zainteresują i zaintrygują adresata. W zakończeniu należy pamiętać o uprzejmej formule typu „z poważaniem” i własnoręcznym podpisie.


5 komentarzy
 1. Avatar dla Janek

  dobrze jest skorzystać z porady doradcy zawodowego

  Odpowiedz

  1. Avatar dla doadmin

   Zgadza się, doradca zawodowy może pomóc w tej kwestii.

   Odpowiedz

 2. Avatar dla Renata S.

  Nie wszyscy pracodawcy wymagają listu motywacyjnego, ale warto go dołączyć, ponieważ zawsze to zwiększa szanse na zaproszenie na rozmowę w sprawie pracy.

  Odpowiedz

  1. Avatar dla Antoni

   Tak, list motywacyjny, choć nie zawsze wymagany, jest dodatkowym elementem zwiększającym szanse na zatrudnienie.

   Odpowiedz

 3. Avatar dla Ela

  Nawet jeśli w ogłoszeniu o pracę, list motywacyjny nie jest wymagany i tak warto go dołączyć.

  Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *